Torna
Elsknt a grgk foglaltk rendszerbe a testnevelst, amelynek alapjt a gimnasztikai gyakorlatok kpeztk. Elvgzsket nek- s zenerk tettk vltozatoss. A modern tornarendszer kialaktsa a nmet, Jahn nevhez fzdik. Szerinte a torna clja: "Az emberi mveldsbl kiveszett egyenslyt helyrelltani, az egyoldal szellemisget okosan vgzett testgyakorlssal prostani, a tlfinomodst a visszanyert frfiassggal kellen egyenslyozni."
A torna e ketts cljt sikerrel teljestette: vta az ember egszsgt s nvelte munkaerejt. A klnbz gyakorlatok arnyosan fejlesztettk s edzettk a szervezetet, emellett az akarater is fejldtt. A torna nemcsak szertornszsbl llt, hanem szorosan kapcsoldott a jtkhoz, a knny atltikai gyakorlatokhoz, az szshoz, a vvshoz, a birkzshoz.
Tbbfle rendszer alakult ki, gy eleinte a nmet, svd, magyar, ksbb a szovjet tornarendszer vlt kzismertt.
A nmet rendszer elsegti az egsz ember tkletestst, fleg rendgyakorlatok, szabadgyakorlatok, talajtorna-gyakorlatok, knny atltikai gyakorlatok, nyri s tli sportok (szs, korcsolyzs, szs) s kirndulsok segtsgvel. A rend- s az egyttes szabadgyakorlatok rvn meglehetsen sok katons elemet tartalmaz.
A svd rendszer torna a nmettel sok tekintetben rokon, de az alapot sokrtbb gimnasztika jelenti. szak-Eurpban a torna npszerstsre nemcsak a versenyeket hasznljk fel, hanem elssorban a bemutatkat. A versenyeken viszont nemcsak a kifogstalan kivitelre fordtanak gondot, hanem arra is, hogy a gyakorlat miknt fejleszti a testet.
A magyar torna a nmet rendszer alapjain fejldtt ki s sok atltikai elemet is tartalmazott. gy 1888-ban a MOTESZ II. orszgos tornanneplyn a versenytorna kt atltikai s egy tornaszmbl llt. A magyar tornszok ksbb sokat tvettek a svd s a izmet tornarendszer gyakorlataibl is, de azok mellett sok hajlkonysgot nvel elemet is beiktattak, mg a trsasgyakorlatok kz magyar tncot, jellegzetes hazai jtkokat, pldul fleslabdzst lltottak.
A szovjet rendszer lnyege: a torna legfbb clja a nevels, a sokoldal, alapos testi elkszts s a kedvez egszsggyi hats elrse. A szovjet tornarendszert szmtalan mozgsbl gy lltottk ssze, hogy elzetesen alaposan tanulmnyoztk az emberi szervezet anatmiai s lettani trvnyszersgeit.
A tornnak tbbfle gt klnbztethetjk meg: alaptorna, egszsggyi torna, versenytorna, akrobatikus torna, modern gimnasztika, kiegszt torna (gimnasztika), zemi torna, gygytorna.
Alaptorna
Clja, hogy a test harmonikusan, vagyis minden egyes rsze sokoldalan, egszsgesen fejldjk. Feladata a kros hatsok (helytelen mozgs, grnyedt tarts stb.) kvetkezmnyeinek lekzdse, emellett a test rugalmassgnak, hajlkonysgnak, termszetes formjnak megrzse. Fegyelemre szoktatja az egyes testrszeket s alkalmass teszi a szervezetet nagyobb feladatok elvgzsre. Az alaptorna gyakorlatai alapozzk meg a test erejt s gyessgt. Klnsen fontos megjegyezni, hogy ezek a gyakorlatok fokozatosan s mrskelten hatnak az emberi testre.
Az alaptorna gyakorlatait nemre s korra val tekintet nlkl brki vgezheti. Klnsen jelents a kedvez hatsa az iskols gyermekekre, akik rendszeresen tornsznak az rkon. Leggyakoribb mdjai: jrs, futs, ugrs, nyak-, trzs-, ht-, vgtagfejleszt s lgzsgyakorlatok. Ide sorolhatk a gerendn, bordsfalon, ktlen, vagy a labda s a grnt segtsgvel vgzett gyakorlatok (labdadobs, grntdobs) is. Trsasgyakorlatok: hzs, emels.
Az alaptorna alkotja a testnevelsi rk anyagt, amelynek lettani hatsa rendkvl elnys. A dikok az elmleti rk utn a tornateremben vagy az udvaron tornsznak. A sok ls az izmokat merevv teszi, a vr lassan kering az erekben, mert a szellemi munka rvn a vr az agyba tolul s gy kevs jut belle a test tbbi rszbe. A testnevelsi ra kezdetn lnkk kell tenni a vrkeringst. Az izmok vrt kapnak, gy lassan elmlik merevsgk, mr elvgezhetnek nagyobb megterhelst jelent gyakorlatokat is. A testnevelsi ra f rszben ltalban gerincoszlopot rugalmast mozgsokat vgeznek, majd pihentetknt egyenslyoz gyakorlatok kvetkezhetnek. Ezutn nehezebb mozgsokra kerlhet sor, amelyek az oldal-, hass htizmokat ersthetik. A trzsgyakorlatokat jrs vagy futs kvetheti, majd sor kerlhet a nehezebb fggs-, tmasz- vagy gyessgi gyakorlatokra. Az rt levezet mozgsok fejezik be.
Hasznos, ha az iskolkban az elmleti rkat rvid torna elzi meg, mert ez megknnyti a figyelem sszpontostst, ersti a tdt s javtja a testtartst.
Az alaptorna gyakorlatainak sszevlogatsnl figyelembe kell venni a tornszok teherbrst, testalkatt s lelki tulajdonsgait. Az alaptorna szerepe fontos az egyetemeken, fiskolkon s technikumokban is.
Egszsggyi torna
Knny gyakorlatokbl ll, amelyeket mindenki elvgezhet anlkl, hogy megerltetn testt. Alapja a rendszeressg. Naponta lehetleg a reggeli rkon kell vgezni. Elnye, hogy megakadlyozza az elhzst, megrzi a test rugalmassgt, erejt s az egybknt kevsb foglalkoztatott izomcsoportokat is megmozgatja.
Versenytorna
Tovbbfejleszti azokat a tulajdonsgokat, amelyeket az ember az alaptornval elsajttott. Csak az kpes versenytornra, aki huzamos idn t szakember irnytsval, megfelel sportszerek segtsgvel kitartan edzett, gyakorolt. Elsrend kvetelmny: er, akarat s btorsg. A versenytornnak hrom gt klnbztethetjk meg: szertorna, akrobatikus torna s modern gimnasztika.
Legvltozatosabb a szertorna: nyjtn, korlton, lovon, asztalon, szekrnyen, zsmolyon, gyrhintn, gerendn vgzik a gyakorlatokat. A versenytorna a legmagasabb sznvonalon - valsgos mvszet. Ez azonban csak sok esztends gyakorls rvn rhet el. A kezdk a knnyebb gyakorlatokat tanuljk (billens, tmaszba lendls). Ez az alapja a nehezebb mozdulatoknak. A magas fok gyakorlatokra csak az alkalmas, aki az alapot jelent mozdulatokat, gyakorlatokat kifogstalanul beidegezte. A szertorna megtantja a sportembert arra, hogy uralkodjk a testn. A test fltti uralom s az gyessg foka jelenti a gyakorlatok szpsgt.
A szertornt ppen gy, mint a szabadgyakorlatokat, egynileg, kisebb csoportokban s nagyobb tmegekben is vgezhetik. A kzs szertorna nveli a figyelmet, mert egyttes, egyszerre vgzett mozgst kvn. A szertorna llektani hatsa is jelents: nveli az akaratert, a llekjelenltet, az gyessget s a btorsgot. A szertorna jelentsen fejleszti a vll- s karizmokat, kialaktja a mozdulatok harmnijt.
A szertorna gyakorlatanyaga hrom csoportba sorolhat: lendleti gyakorlatok, ergyakorlatok s statikus gyakorlatok. A legtbb gyakorlat lendleti. Jellemzjk, hogy minden szer alkalmas a vgrehajtsukra.
A szertorna alapjt kpez gyakorlatok felosztsa a kvetkez: billensek; tmaszba lendlsek elre; tmaszba lendlsek htra; tfordulsok; kelepfellendlsek; vlltfordulsok; gurultfordulsok, tfordulsok, szaltk; lblendtsek; fordulatok; tmenetek egyik tmaszbl a msikba, vagy tmaszbl fggsbe; ergyakorlatok; leugrsok.
Akrobatikus torna
Elemei: tfordulsok, llsok, gurulsok, hidak. A gyakorlatok tbbsgt nem egyedl, hanem csoportosan (gla) vgzik a tornszok. Kezdetben csak a gla jelentette az akrobatikus tornt, ksbb egyni mszabadgyakorlattal s akrobatikus ugrssal bvlt. Az akrobatika fejleszti a tornsz gyessgt s btorsgt. A gyakorlatokhoz tornaszer vagy berendezs nem kell, mindssze tornasznyeg szksges.
Modern gimnasztika
Ez elssorban a nk sportja, mert kzel ll a tnchoz, a baletthez. A mozdulatokat zenre, ritmikusan vgzik. Elemei: er-, nyjt-, hajlkonysgi, lazt gyakorlatok s akrobatikus elemek. (Nyjtgyakorlatokon nem a nyjtn vgzett, hanem az izmokat nyjt gyakorlatokat kell rteni!) A modern gimnasztika clja a szp mozgs s az emberi test termszetes mozdulat- anyagra pl.
Kiegszt torna (gimnasztika)
Gyakorlatanyagt minden sportg kpviseli alkalmazzk edzseiken. Rendelkezskre ll a tornamozdulatok kimerthetetlen trhza s azt vlasztjk ki maguknak, ami egyni adottsguknak, a sportg jellegnek leginkbb megfelel. Kiegszt torna, vagyis gimnasztika nlkl ma mr semmifle sportg (labdargs, atltika, ttusa, kerkprozs, szs stb.) gyakorlsa sem kpzelhet el. Nemcsak edzseken tornsznak, gimnasztikznak, hanem a versenyek, a mrkzsek eltt is - bemelegtskppen. A mozgselemeket fleg az alaptorna anyagbl vlasztjk.
zemi torna
Megrzi a dolgozk egszsgt, arnyosan fejleszti a testket. A munka eltti bemelegt torna s a munkaszneti testnevels fleg az alaptorna legegyszerbb gyakorlataira pl. Clja, hogy a megszokott, lland munkamozdulatokkal ellenttes mozgsanyag segtsgvel a munka fizikai rtalmait, a testi, alkati elvltozsokat megelzze, kikszblje. Ezen kvl a vltozatos mozgs felfrissti a testet s nveli a munkakpessget.
Gygytorna
Elnysen befolysolja a sebeslsek, srlsek gygyulst. A betegek gyorsabb s teljesebb felgygyulsuk rdekben knny mozgsokat vgeznek. A betegsg alatti mozgskiess krosan hat az egsz szervezetre. A mozgshiny rtalmait is megsznteti a gygytorna. Egyformn alkalmazzk az er-, gyorsasgi s gyessgi gyakorlatokat, amelyeket ltalban az alaptorna knnyebb mozdulatanyagbl vlogatnak ssze.
Tornaversenyek
Versenyeket lenyok-nk, illetve fik-frfiak szmra szer nlkli szmokban, kziszerekkel s tornaszereken rendeznek.
a.) Szer nlkli gyakorlatok: szabadgyakorlat, mszabadgyakorlat.
b.) Kziszer-gyakorlatok: botgyakorlat, slyzgyakorlat, slygolygyakorlat, homokzskgyakorlat, buzognygyakorlat (egy vagy kt buzognnyal), karikagyakorlat, labdagyakorlat, ugrktl-gyakorlat, zszlgyakorlat, sl- vagy szalaggyakorlat.
c.) Szertornagyakorlatok: nyjtgyakorlat (alacsony s magas nyjtn), korltgyakorlat (alacsony s magas korlt, felemskorlt), gyrgyakorlat (alacsony gyr, rintmagas gyr, magas gyr, lenggyr), lgyakorlat (llengs), gerendagyakorlat, rdmszs, ktlmszs.
d.) Ugrsok: bakugrs ugr-rugdeszkval, szekrnyugrs ugrdeszkval (szltben s hosszban), lugrs ugr- s rugdeszkval (szltben kpa nlkl s kpval, hosszban kpa nlkl), asztalugrs rugdeszkval (szltben s hosszban).
Az egyes versenyszmokban ktelez (pontosan elrt, meghatrozott) gyakorlatot vagy szabadon vlasztott (a tornsz ltal tetszs szerint vlasztott) gyakorlatot, vagy mindkettt be kell mutatni. ltalban a tornaversenyek sszetett versenyek, tbb szmbl llnak. A frfiak ltalban 12 gyakorlatot vgeznek hat versenyszmban: nyjtn, korlton, gyrn, llengsben, mszabadgyakorlatban s lugrsban, valamennyiben egy-egy ktelez s szabadon vlasztott gyakorlatot. A ni verseny szmai: felemskorlt (esetleg lenggyr), gerenda, mszabadgyakorlat s lugrs. A mltban a zenre vgzett kziszer- s szabadgyakorlat is a versenyek msorn szerepelt.
Fontosabb szablyok
A versenyt elre megllaptott sorrend szerint bonyoltjk le. A csapatok rendben, fegyelmezetten vonulnak a versenyhelyre, amelyet a br engedlye nlkl nem hagyhatnak el. A tornszok egy nap alatt legfeljebb ngy rt ktelesek versenyezni. A gyakorlat bemutatsra szltott tornsz a szltst kvet 10 msodpercen bell kteles megkezdeni gyakorlatt. A versenyz a tornaszertl 3-4 mterre megll. Ettl a pillanattl kezdve rtkelik a pontozk a gyakorlatt. Az rtkels utols mozzanata, amikor a tornsz a gyakorlat befejezse utn alapllsban megll.
A tornszok egy ksrletet tehetnek a ktelez gyakorlat elvgzsre. Azok a frfitornszok, akik a ktelez gyakorlatokban 80%-os teljestmnyt nem rnek el, a szabadon vlasztott gyakorlatokban ltalban mr nem vehetnek rszt.
Glaversenyeken csapatok mrkznek egymssal. A ltszm 2-3-4 f, frfi s ni csapatoknl egyarnt. Vegyes csapatoknl hasonl a ltszm. Versenyszmok: mszabadgyakorlat, akrobatikus ugrs s gla. A glapts lnyege: a tornszok egy csoportban, egymsra plve mutatjk be gyakorlatukat. A felptett glt hrom msodpercig kell tartani.
Brskods
A versenyzk, illetve a csapatok ltal bemutatott gyakorlatok rtkt pontozssal llaptjk meg. Egy-egy gyakorlatot 0-tl 10 pontig rtkelnek - tizedes pontossggal (pl. 9,8, 8,9, 7,5 stb. pont). A pontozbrk egymstl fggetlenl, egyms befolysolsa nlkl dntenek. Ni s frfi versenyeken 4 pontoz s 1 dntbr mkdik. A vgs pontszmot jl lthat tblkon kzlik a versenyzkkel s a kznsggel.
A ktelez gyakorlatok pontozsnak alapelvei: nagyon gyenge 2, kzepes 4, kielgt 6, j 8, kivl 9, tkletes vgrehajts 10 pont. A szabadon vlasztott gyakorlatok pontozsa (a vgrehajtst, a nehzsgi fokot s az sszelltst kln rtkelik!).
Nehzsgi fok s sszellts |
Pontszm |
Vgrehajts |
|
|
|
teljesen elgtelen |
1 pont |
nagyon gyenge |
nem elegend |
2 pont |
kzepes |
elegend |
3 pont |
kielgt |
j |
4 pont |
j |
magas fok |
4,5 pont |
kivl |
tkletes |
5 pont |
tkletes |
A gyakorlat bemutatsnl elfordul vgrehajtsi hibkrt esetenknt kell hibapontot levonni.
A torna akkor a legegszsgesebb, ha szabad levegn vgzik. A szabadtri tornatr sima, egyengetett talaj legyen. Legjobb a gyep. Nagysga 30X40 mter, de versenyre elg 25 X 12 mter is. A leugrshoz 800 X 250 cm nagysg, 40 cm mly, homokkal telt, n. ugrgdr szksges.
A tornacsarnok mretei: 25 X 14 mter, a magassg 6 mter. Legeszmnyibb padlzat a linleum, vagy knnyen portalanthat manyagpadl.
A versenyekhez szksges eszkzk: szablyos tornaszer, tornasznyeg, magnziumos lda drzspaprral, eredmnyjelz kszlk, pontoztbla, pihen lhely a versenyzk rszre.
A szerek lehetnek kziszerek, tornaszerek s egyebek.
Kziszerek: gygylabda, fles labda, gumilabda, tornabot, buzogny, karika, ugrktl, szalag, zszl, sl, slyz, slygoly, homokzsk.
Tornaszerek: tornapad, bordsfal, mszrd, mszktl, nyjt, gyr,
korlt, gerenda, tornal, tornabak, ugrzsmoly, ugrszekrny, ugrasztal.
Egyb tornaszerek: ugrsznyeg, talajtornasznyeg, dobbantdeszka, rugdeszka, loncs, segtllvny, slyzs gyr, korltkocsi, felhz szerkezet, gumisznyeg, villsrd, pontozkszlkek (tblk, eredmnyhirdet llvny).
Felszerelsek
A tornszoknak tiszta, jl zrd tornaruhban kell megjelennik a verseny sznhelyn.
Frfiltzet: trik vagy rvidujj ing, rvid- (mesterfokak s I. osztlyak versenyn hossz-) nadrg s tornacip. A hossznadrg kevert gyapjbl kszl s rvarrjk a gumi nadrgtartt. Talp alatti pnt akadlyozza meg a nadrgszr felcsszst.
Ni ltzet: rvidujj blz s tornanadrg, vagy pedig ktrszes, egybeszabott trikltzet s tornacip. A nknl a cip nem ktelez. Csapatversenyen a csapat minden tagja egy- forma ltzetben s rajtszmmal tartozik megjelenni. A versenyzk viselhetnek csuklszortt s tenyrvdt.
|